
Szydłowiec -ratusz,zamek,kościół
Wycieczka do Szydłowca 1 maj 2019. Szydłowiec to miejscowość pomiędzy Skarżysko-Kamienną i Radomiem, przy trasie nr 7. Dojechałam na mały uroczy Wielki Rynek z ratuszem. Ratusz - późnorenesansowy budynek- jest siedzibą burmistrza i administracji samorządowej Szydłowca. Został wybudowany w latach 1602-1629.
Przed frontem ustawiono pręgierz. Obok pręgierza, stoi kolumna, pomnik szydłowieckiej mieszczki o imieniu Zofia, najprawdopodobniej pierwszej napiętnowanej tutaj publicznie kobiety.
Koniecznie trzeba zajrzeć do perełki architektury sakralnej - kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Zygmunta, w południowej pierzei Rynku Wielkiego.
Kościół erygowany 1 stycznia 1401 r. przez braci Jakuba i Sławosza Odrowążów. W 1493 r. Jakub Szydłowiecki rozpoczął budowę murowanej świątyni, a jego brat Mikołaj około 1525 r ukończył budowę.
Późnogotycki kościół wzniesiono z miejscowego piaskowca. W wystroju wnętrza dominuje styl renesansowy. Wewnątrz należy wrócić uwagę na na północnej ścianie prezbiterium i umieszczony tam przepiękny późnogotycki poliptyk, przedstawiający Wniebowzięcie NMP i sceny ewangeliczne, wykonany w 1509 r. w warsztatach krakowskich. Na poliptyku wyobrażeni zostali także członkowie rodziny Szydłowieckich.
Trochę dalej kolejna atrakcja. Zamek w Szydłowcu to dawna gotycko-renesansowa rezydencja rodu Szydłowieckich i Radziwiłłów oraz księżnej Anny Sapieżyny. Wybudowany w przez Stanisława Szydłowieckiego w latach 1470-1480 na miejscu dawnego grodu. Otoczony jest szeroką nawodnioną fosą. Jest siedzibą miejscowego centrum kultury oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. W bryle zamku zwraca uwagę zewnętrzna dwukondygnacyjna loggia od wschodu.
Stare, skalne wyrobiska piaskowca świadczą o atrakcyjności Szydłowca w skali ponadregionalnej. Niestety tam nie dotarłam:) Nex time.










