top of page

Biała Fabryka w Łodzi

Z czym kojarzy wam sie Łódź? Oczywisćie ulica Piotrkowska i włókiennictwo! I mamy to w jednym miejscu – w Białej Fabryce, obecnie również Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Biała Fabryka Geyera - to symbol dawnej włókienniczej Łodzi gdzie powstała pierwsza tam zmechanizowana przędzalnia i tkalnia bawełny, została uruchomiona pierwsza maszyna parowa, i stanął tu też pierwszy komin fabryczny.

Fabryka zbudowana przez Ludwika Geyera, w latach 1835-1838., od 2002 została siedzibą Muzeum. Budynkiem Starej Kotłowni jest pośrodku dziedzińca i tu znajduje się stała wystawa interaktywna pozwalająca poznać procesem produkcji włókienniczej i jego rozwój. Kolejną stałą ekspozycją jest rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX wieku z z prezentacją maszyn w ruchu.

Mogłam na chwilę cofnąć się w czasie, wyobrazić sobie ten hałas ogromnych maszyn w halach fabrycznych, tysiące krosien i strudzonych pracowników.

Fabrykę odwiedziłam na początku czerwca 2019 i w tym czasie trwały dwie wystawy czasowe. Pierwsza z nich to Etno Retrospekcja inspirowana tradycją dawnych Słowian, gdzie prezentowane są odzież, plakat, fotografia, i tkanina. Druga wystawa „100 flag na 100-lecie praw wyborczych Polek” nawiązuje do happeningu „Marsz 100 FLAG”w Warszawie w 2018 z okazji setnej rocznicy zdobycia przez Polki praw wyborczych.

Biała Fabryka to pierwszy punkt na mojej liście nieodkrytej jeszcze przeze mnie Łodzi. Kiedyś na pewno jednym z następnych będzie Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej na tyłach Białej Fabryki, obecnie w2019 nieczynn:( 

Pozostawiam was teraz ze zdjęciami i może chociaż w części odkryję wam włókienniczą Łódź.

Mirasus on a Trip

© 2018 Mirasus on a trip. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon
bottom of page