top of page

Książ Wielki i Mirów

Gmina Książ Wielki położona w północnej części województwa małopolskiego . Nazwa Książ wywodzi się od księdza (kniędza). Dlatego Książ mógł oznaczać własność książęćą, magnacką lub dwór. Książ wielki znajduje się na trasie Małopolskiego Szlaku Powstania Styczniowego. Było to miejsce schronienia dla oddziałów powstańczych raczej niż walk. Jest też na trasie Małopolskiego Szlaku I Kompanii Kadrowej. Nie sposób ominąć Książ Wielki na trasie do Krakowa. Wieś leży na szlaku cysterskim z Krakowa do Kielc . Zatrzymujemy się tuż przy kościele św. Wojciecha , architektonicznie przyciągającego uwagę. Za białą bramą ujawnia nam się drewniana dzwonninca i i grube mury kościoła. Kościół parafialny, pierwotnie gotycki (1327), przebudowany na renesansowo-barokowy w 1 połowie XVIIw. i w XVIII w. Wnętrze mogłam tylko obejrzeć zza krat:(

Drewniana dzwonnica z 1735 wraz z dzwonami: św. Wojciech, Maryja Królowa Polski, Millenium. Wszystkie z 1965 r. , obok znajduję się cmentarz przykościelny z kapliczką.

Największą atrakcją w okolicach Książa Wielkiego jest pałac Mirów, otoczony geometrycznym ogrodem i pobliskimi stawami. Został wzniesiony w XVI wieku dla biskupa Myszkowskiego. Pałac stoi na wzgórzu, około 1 km na wschód od wsi. Pałac był zaprojektowany i zbudowany przez Santiego Gucciego, wzniesiony z cegły i kamienia pińczowskiego, jest dwupiętrowy, podpiwniczony, a został zaprojektowany w stylu późnorenesansowym, a potem otrzymał elementy późnobarokowe i neogotyckie.

Aktualnie w dawnym zamku mieści się Zespół Szkół Rolniczych, a latem organizowane są kolonie dla dzieci, wnętrza budynku są zabezpieczone, ale daleko odbiegają od ich pierwotnego wystroju. Wnętrza nie widziałam, może uda się next time:) Do pałacu z dwóch stron przylegały dwa niewielkie pawilony, z których jeden zajmowała biblioteka, a drugi kaplica. Ich stan obecnie to dwie różne bajki. Po prawej w dość dobrym stanie, po lewej w ruinie, ale jakieś prace renowacyjne chyba tam się zaczynają. Tutaj bardzo fajny szzegłówy opis historii pałacu na: http://www.zamkipolskie.com/ksiazw/ksiazw.html. Ale oglądając moje zdjęcia znajdziecie parę z tablicami informacyjnymi opisujące wspomniane miejsca i wydarzenia. Jadąc kiedyś  na trasie Kraków Kilece jeszcze myślę nie raz, udam się w tamte okolice eksplorować inne ciekawe architektonicznie i krajobrazowo miejsca:)

Kościół  św. Wojciecha w Ksiązu Wielkim . 

Kościół  św. Wojciecha w Ksiązu Wielkim . Za białą bramą ujawnia nam się drewniana dzwonninca i i grube mury kościoła.

Kościół  św. Wojciecha w Ksiązu Wielkim . 

Kościół  św. Wojciecha w Ksiązu Wielkim . 

Kościół  św. Wojciecha w Ksiązu Wielkim . 

Dzwonnica prezy Kościele  św. Wojciecha w Ksiązu Wielkim . 

Uliczka w Ksiązu Wielkim . 

 Pałac Mirów, otoczony geometrycznym ogrodem i pobliskimi stawami

Do pałacu z dwóch stron przylegały dwa niewielkie pawilony 

Do pałacu z dwóch stron przylegały dwa niewielkie pawilony 

 Pałac Mirów, otoczony geometrycznym ogrodem i pobliskimi stawami

 Pałac Mirów

Mirasus on a Trip

© 2018 Mirasus on a trip. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon
bottom of page